Strava

Želvy uhlířské, oproti jiným druhům želv, mají kratší celou trávící soustavu, a proto si poradí jak s rostlinou, tak i s živočišnou potravou.

V létě želvám nabízíme k jídlu, co nejpestřejší druhy travin. V zimním období předkládáme hlavně čínské zelí.

 

Vhodná strava:

 

Vhodná strava je velice důležitá pro správný růst a vývoj želv. Je důležité želvám předkládat, co nejpestřejší stravu.

V létě: Nejvhodnější je pro želvy pampeliška, tato rostlina má správný poměr vápníku a fosforu (2:1 ve prospěch vápníku). Dále můžeme předkládat různé druhy lučních travin. Jetel, řebříček, bodláky, kopřivy, hluchavku, čekanku, jitrocel a mnoho dalších. Z naší zahrady jim můžeme dopřát především ibišek, listy maliníku a ostružin, netřesky, rebarboru, houby, šípky. Želvy uhlířské mohou na rozdíl od jiných druhů mít také větší podíl ovoce, zeleniny a bílkovin. Ovoce a zelenina může tvořit až 25% týdenní dávky krmiva. Bude upřesněno v doplňkové stravě.

 

V zimě: Zimní období máme omezený výběr potravin pro želvy. Většinu denní dávky krmení tvoří čínské (pekingské) zelí, dále můžeme želvám nabízet ibišek, vánoční kaktus, opuncii, aloe(pokojové rostliny nesmí být hnojené), šípky, rukolu, rebarboru, římský salát, seno (můžeme si nasušit luční směs, pampelišky, jetel apod.)

 

Doplňková strava: Jako doplněk želvám předkládáme různé ovoce a zeleninu - jablka, banány, meloun, jahody, dýně, třešně, višně (vypeckované), kiwi, mango, hroznové víno, rybíz, maliny, ostružiny, borůvky, ananas, avokádo, okurek, mrkev atp., můžeme podávat i granule pro želvy (v omezené míře).

Živočišnou stravu můžeme zařadit do doplňkové. Můžeme želvám nabízet šneky, slimáky, žížaly, červy, kobylky atp. Některé uhlířky tento doplněk odmítnou, některé jej s chutí přijmou. Jsou-li želvy ve venkovním výběhu samy si občas slimáka, žížalu, nebo šneka chytnou.

Vápník: Vápník želvám doplňujeme po celý rok formou drcených vaječných skořápek (necháme na minutu v mikrovlnce z důvodu vyhubení bakterií). Dospělé želvy nemusí mít skořápky drcené na jemno. Dále pomocí sépiové kosti - ta je především vhodná na obrušování zobáku (jako jediný zdroj vápníku je nedostatečná), vápenné bloky. 

 

NEVHODNÁ STRAVA: Tuto potravu želvám nedáváme, protože poškozuje jejich zdraví.

Citrusové plody, piškoty a jiné pečivo, tvaroh, salko, jogurt, kompoty a zavařeniny, konzervy pro psy a kočky. Ze zeleniny jsou to především rajčata, hlávkové zelí a kapusta.