Vybavení terária

 

Rozhodli jste se pro koupi želvičky, máte již nastudováno, jaký druh si chcete pořídit. Předtím, než si želvičku koupíte, je důležité připravit si terárium.

Velikost: Velikost terária je velice důležitá. Už i pro malou želvičku bychom měli mít připravené terárium o rozměrech min. 80x40x40cm. Želvička se v teráriu neztratí. Je to z důvodů udržení správných teplot a vlhkosti. Terárium by mělo být rozděleno do dvou zón. Chladný vlhký kout a teplý kout. Pro dospělé želvy bude potřeba terárium o velikosti minimálně 2x1m.

 

Osvětlení: V teráriu musíme umístit zdroj denního světla a tepla. K tomu můžeme použít obyčejnou žárovku, nebo bodovku, led osvětlení nevydává teplo, takže ho lze doporučit spíše jako přisvícení. Je důležité změřit teplotu, která se pod zdrojem světla má pohybovat v rozmezí od 30-35 stupňů. Je to teplota pod zdrojem světla, nikoliv teplota v celém teráriu.

 Dále musíme mít v teráriu zdroj UVB záření. I zde je důležité změřit teplotu, aby nepřesahovala 30-35stupňů. Můžeme si vybrat z několika druhů: UVB zářivky, UVB kompaktní žárovky a UVB výbojky. UVB zářivky se nám příliš nehodí z toho důvodu, že by museli být umístěny 5cm nad želvím krunýřem, aby byly použitelné. UVB kompaktní žárovky jsou na tom o něco lépe a pro mladé želvy jsou k dispozici i s dostačujícím zářením. Je dobré je neumisťovat výše než 10 cm nad krunýř želvičky. UVB výbojky jsou jedna z nejlepších možností. Ty používáme u odrostlých a dospělých želv. UVB záření je pro želvy velice důležité a proto se nesmí podcenit. Díky němu si želvy vytváří v těle vitamín D3, který pomáhá při vstřebání vápníku pro správný vývoj želv. V žádném případě nedoporučuji nahrazovat UVB kapkami AD3. Není reálné u malých želv určit přesné dávkování a mohlo by dojít ke špatnému vývinu, nebo dokonce k úhynu želvy.

 

Substrát: Volba substrátu je také důležitá. Na trhu je na výběr mnoho "doporučených" substrátů, ne všechny jsou však vhodné.

Vhodné substráty: Rašelina smíchaná s pískem, nehnojená hlína smíchaná s pískem, hlína z krtinců, někdo používá lignocel smíchaný s pískem. My používáme u malých želv bezprašné smrkové hobliny, lze použít i borovicové hobliny.

Vrstva substrátu by měla být dostatečná, aby se do ní mohla želvička zahrabat. Je nutné substrát želvičkám vlhčit.

NEVHODNÉ SUBSTRÁTY: Substráty, které v teráriu nepoužívejte, jsou: Samotný písek, bukové, dubové a jiné štěpky, stelivo pro kočky, štěrkové kamínky, kůru, oblázky, kukuřičné chipsy apod. Tyto substráty se nedají použít z důvodu, že se do nich želvička buď nemůže zahrabat, nebo se nadají udržet vlhké, nebo by se o ně mohla želvička zranit.
Nejste-li si jisti, který substrát je lepší použít, zeptejte se chovatele, od kterého želvičku kupujete.

Dalším vybavením terária jsou misky na jídlo, vodu a vaječné skořápky, sépiová kost, úkryty, teploměr a vlhkoměr.

Teploty v teráriu: Zde se dostáváme k objasnění proč je vhodnější větší terárium. V teráriu by se měla teplota pohybovat v chladné části 20-25stupňů a v teplé části 25-28stupňů. Těchto hodnot není v teráriu o rozměrech cca 40cm možné dosáhnout.

 

Vlhkost: Vlhkost by se měla v teráriu pohybovat okolo 70-85%. Každý druh želvy potřebuje jinou vlhkost, tuto vlhkost používáme u želv uhlířských. Toho dosáhneme tím, že substrát pravidelně vlhčíme (klidně po celé ploše). Mláďata se do něj budou častěji zahrabávat. DŮLEŽITÉ: Krunýř ani kůži želvám ničím nenatíráme, nepoužívejte žádné olejíčky ani speciální prodávané ve zverimexu. Želva přijímá vodu celým povrchem těla, tedy i kůží a i krunýřem. Při mazání různými mastičkami a olejem dochází k dehydrataci a může dojít i k selhání ledvin a úhynu.

 

Do terária nepatří: 

Toto je opravdu důležité, do terária neumísťujeme žádný topný kámen, nebo topnou desku, či topný kabel. Želvy se nesmí nahřívat ze spodu. Poškozuje jim to životně důležité orgány.

Želva se nahřívá pod žárovkou, je dobré pod ni dát dostatečnou vrstvu vlhkého substrátu, do které se želva může zahrabat.